Masz pomysł na firmę, a nie masz pieniędzy? Mamy na to sposób!

shield-492997_1280Ludzie coraz chętniej i odważniej decydują się na realizację własnych marzeń i rozpoczynają przygodę z własną działalnością gospodarczą. Powodów jest co najmniej kilka – niezadowolenie z aktualnej pracy, pragnienie robienia tego, co się kocha i w zgodzie ze swoimi przekonaniami, to niektóre z nich. Jednak główna przyczyna leży najczęściej, niestety, w trudnej sytuacji, w jakiej na rynku pracy znajdują się teraz przede wszystkim młodzi ludzie. Często pomysł na własną działalność rodzi się po prostu w wyniku braku perspektyw na zatrudnienie w najbliższej przyszłości. Założenie własnego biznesu wiąże się z pewnym ryzykiem, a przede wszystkim z określonymi kosztami, które nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć z własnej kieszeni. Borykając się z takim problemem warto poszukać interesującej formy dofinansowania oferowanej przez banki lub popularne w tej chwili programy rozwoju regionów i województw.

– Dużą popularnością cieszą się pożyczki same w sobie, bo wszelkiego rodzaju formalności z nimi związane wypełnia się łatwo i szybko. – stwierdza specjalista TISE S.A. grupy banku Credit Cooperatif specjalizującej się w ofertach dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. – Ale w przypadku rozpoczynania działalności warto poważnie zastanowić się nad jeszcze bardziej atrakcyjną opcją, a mianowicie, nad złożeniem dokumentów o dofinansowanie w programie pożyczkowym dla osób, które chcą uruchomić swoją działalność. W TISE S.A. z powodzeniem prowadzimy “Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”, program uruchomiony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Na terenie województw mazowieckiego i łódzkiego kierujemy taką ofertę do studentów ostatniego roku, absolwentów szkół średnich i wyższych oraz bezrobotnych, czyli tych grup społecznych, których najczęściej dotyczą problemy finansowe związane z realizacją pierwszego biznesu. – dodaje.

Programy tego typu oferują pożyczkę do 20-krotności średniego wynagrodzenia, kwota jest zatem zależna od tego, ile aktualnie wynosi w Polsce miesięczna pensja. Będąc studentami ostatniego roku należy przedłożyć dokument potwierdzający to, że się uczymy, absolwenci uczelni i szkoły średniej mogą złożyć dyplomy i wniosek do 48 miesięcy od ukończenia edukacji, natomiast osoby bezrobotne muszą być zarejestrowane w Urzędzie Pracy. Przez skierowanie oferty do określonej grupy osób jej specyfika jest także dopasowana pod konkretne potrzeby. Udział w programie wiąże się zatem z możliwością skorzystania z warsztatów i szkoleń obejmujących takie zagadnienia jak założenie firmy, prowadzenie księgowości, rozliczanie się z podatku itd. Po uzyskaniu pożyczki można liczyć także na późniejsze doradztwo w zakresie prowadzenia własnej firmy.

Jak wziąć udział w tego typu programie pożyczkowym? Poza wcześniejszym złożeniem dokumentów potwierdzających status kwalifikujący nas do ubiegania się o wsparcie należy przedłożyć podpisany regulamin udzielania pożyczek, usług doradztwa i szkoleń oraz wniosek. Wypełnienie tego drugiego zajmuje trochę czasu, ponieważ poza informacjami takimi jak nasze dane czy dane ewentualnego współwłaściciela, musimy przedstawić wstępne prognozy i założenia finansowe, wszystkie dobra, nieruchomości i projekty, jakie wykonamy za uzyskane pieniądze, formy zabezpieczenia, opis oraz charakter uruchamianej działalności i wiele innych. Ponadto koniecznym jest złożenie oświadczenia de minimis oraz o nieubieganiu się w tym samym czasie o inne środki publiczne. Konieczne jest złożenie oświadczenia zarobkowego oraz o nie wykonywaniu w danym czasie żadnej pracy zarobkowej. Cele, które upoważniają nas do ubiegania się o pożyczkę są wszelkiego rodzaju wydatki związane z założeniem własnej działalności gospodarczej.

Programy skierowane do konkretnej grupy odbiorców, tak jak w tym przypadku – do osób ruszających z własną firmą, charakteryzują się łatwością w załatwianiu formalności, szybkością i możliwością uzyskania wsparcia doradczego później, już w trakcie prowadzenia biznesu. To doskonałe wyjście dla aspirujących przedsiębiorców szukających dofinansowania dopasowanego pod ich indywidualne potrzeby.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *